Gdy dociera do nas wieść o śmierci kogoś znajomego, musimy nie tylko przyjąć do wiadomości ten fakt, ale także złożyć kondolencje jego bliskim. Rodzina zmarłego zwykle potrzebuje wsparcia, a przekazanie wyrazów współczucia jest formą pamięci nie tylko o nieżyjącym, ale przede wszystkim o tych, którzy pogrążeni są po jego odejściu w największej żałobie.

Kondolencje zazwyczaj przekazuje się ustnie przy okazji uczestnictwa w ceremonii pochówku. Coraz częściej słyszy się jednak o składaniu wyrazów współczucia na Facebooku. Czy to dobre rozwiązanie?

Czasy się zmieniają – a my wraz z nimi…

Jeszcze kilka lat temu pomysł ten wzbudzał kontrowersje i był tematem wielu sporów i dyskusji. Dziś jednak śmiało możemy powiedzieć, że pisanie kondolencji na portalu jest jak najbardziej dozwolone i absolutnie nie świadczy źle o ich autorze. We współczesnym świecie media społecznościowe, w tym także Facebook, stanowią stały element życia wielu osób i są wygodnym środkiem komunikacji międzyludzkiej oraz szybkiej wymiany informacji.

Wiele zależy oczywiście od sytuacji, okoliczności i sposobu przesłania słów wsparcia. Składanie kondolencji w social mediach to dobre rozwiązanie, gdy dotyczy osób, z którymi utrzymujemy dość bliskiej relacji na co dzień. Większość użytkowników portalu ma na facebookowej liście znajomych nie tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, ale także np. kolegów z lat szkolnych, byłych współpracowników czy sąsiadów, którzy od lat mieszkają gdzie indziej. Złożenie kondolencji osobom, z którymi poza portalem nie mamy kontaktu, jest odpowiednie. Wówczas najbardziej taktowną opcją jest napisanie kilku słów wsparcia w wiadomości prywatnej.

Jak napisać kondolencje na Facebooku?

Jeśli znajomy udostępnia na Facebooku post informacyjny o śmierci kogoś bliskiego, można także umieścić odpowiedni komentarz, jednak w tym wypadku trzeba pamiętać, że tego typu kondolencje stają się publiczne. Nie należy więc przesadnie uzewnętrzniać się, dzielić zbyt prywatnymi faktami na temat zmarłego ani zadawać szczegółowych pytań np. odnośnie jego śmierci. Tego typu komentarze zamiast wesprzeć mogą przede wszystkim sprawić ból i zdenerwować rodzinę nieżyjącego. Kondolencje na Facebooku powinny być zdecydowanie zwięzłe i pełne szacunku.

Kiedy nie wypada napisać kondolencji na Facebooku?

Z pewnością jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy w żałobie pogrążony jest ktoś z bliskiego grona – członek rodziny, przyjaciel, znajomy, z którym widujemy się na co dzień. Wówczas ograniczenie się do złożenia kondolencji na Facebooku uchodzi za duży nietakt. Nawet jeśli zdecydujemy się napisać kilka ciepłych słów na portalu, warto wyrazu współczucia przekazać również osobiście, np. na pogrzebie. Jeśli nie mamy możliwości być obecnym na uroczystości, możemy zadzwonić lub przesłać list.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *