Kondolencje składamy osobom, które utraciły bliskich. Czy można wysłać je przez wiadomość SMS? O czym powinniśmy wówczas pamiętać?

Kiedy powinno się złożyć kondolencje?

Wyrażenie kondolencji jest wskazane, gdy ktoś doświadczył straty, takiej jak śmierć bliskiego.

Najlepiej złożyć kondolencje wtedy, gdy dowiemy o śmierci. Można przez nie pokazać, że troszczymy się i myślimy o tej osobie i o jej rodzinie w tym trudnym czasie. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby po śmierci bliskich mogą preferować przyjęcie kondolencji w późniejszym terminie, po pogrzebie.

Czy można złożyć kondolencje przez SMS?

Tak, kondolencje można przesyłać SMS-em lub inną wiadomością tekstową na telefon. Jest to szybki i łatwy sposób na wyrażenie współczucia i słowa wsparcia dla kogoś, kto doświadczył straty.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiadomości tekstowe mogą nie być tak osobiste, jak rozmowa telefoniczna, osobiste spotkanie lub list, więc warto rozważyć również inne formy komunikacji.

Kiedy nie powinno się wysyłać kondolencji przez SMS?

Chociaż wysyłanie kondolencji przez SMS może być prostym sposobem na zaoferowanie wsparcia, są sytuacje, w których nie jest to dobra opcja.

Najlepiej nie przesyłać tak kondolencji, gdy mamy bliskie relacje z osobą, która doświadczyła straty. Wtedy rozmowa telefoniczna lub wizyta mogą być bardziej odpowiednie niż wiadomość tekstowa. Dają one możliwość przekazania słów wsparcia i pocieszenia jej w bardziej osobisty sposób.

Także kondolencje przez SMS nie są wskazane, gdy nie znamy tej osoby dobrze lub nie kontaktowaliśmy się z nią od długiego czasu.

Musimy też pamiętać o tym, że czasami ludzie wolą prywatność i nie chcą otrzymywać kondolencji. W takim przypadku najlepiej uszanować ich wolę i nie wysyłać żadnych wiadomości. Warto wtedy wcześniej skontaktować się z inną osobą, która ma kontakt z bliskimi zmarłego.

Kondolencje przez SMS – przykłady

Złożenie kondolencji przez SMS wymaga zachowania odpowiedniej formy. Jak takie kondolencje mogą być sformułowane?

Oto kilka przykładowych kondolencji, które można wysłać SMS-em:

  • „Bardzo mi przykro z powodu Twojej straty. Moje modlitwy są z Tobą w tym trudnym czasie”.
  • „Przesyłam Ci i Twojej rodzinie wyrazy współczucia. Jeśli mogę w czymś pomóc w tych trudnych chwilach, daj mi znać”.
  • „Jesteśmy zasmuceni wiadomością o śmierci (osoba). Ty i Twoi bliscy jesteście w naszych myślach i sercach”.
  • „Właśnie dowiedziałem się o śmierci (osoba). Przekazuję moje kondolencje”.

Pamiętaj, że to tylko przykłady i zawsze lepiej spersonalizować swój przekaz, aby był on szczery i płynący z serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *